Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Od klasyki do jazzu z wiolonczelą w roli głównej

11 stycznia 2022 wiolonczela

Spośród instrumentów smyczkowych wchodzących w skład orkiestry symfonicznej szczególną barwą dźwięku wyróżnia się wiolonczela. Jej głębokie aksamitne brzmienie o zakresie tenorowo-basowym nadaje utworom romantyczny charakter. Instrument ten postrzegany jest głównie jako nadający się do gry zespołowej. Ale światowa i polska literatura muzyczna stworzyła przestrzeń dla wirtuozów wykonujących kompozycje solowe z akompaniamentem fortepianu. Dzięki temu melomani mogą podziwiać wszystkie możliwości interpretacyjne tego instrumentu.

Od baroku do muzyki współczesnej

Najbardziej charakterystyczne utwory z pierwszoplanową rolą wiolonczeli to dzieła barokowego kompozytora Jana Sebastiana Bacha. W salach wielu filharmonii rozbrzmiewają sonaty na wiolonczelę klasyka wiedeńskiego Ludwiga van Beethovena i twórców z epoki romantyzmu Fryderyka Chopina czy Johannesa Brahmsa. Słynne są też XX wieczne koncerty wiolonczelowe Arama Chaczaturiana, Dymitra Szostakowicza i Witolda Lutosławskiego.

W repertuarze Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” pojawiają się recitale z utworami współczesnych kompozytorów. Poprzez zastosowanie niekonwencjonalnych środków wyrazu artystycznego wykonawcy ukazują, że wiolonczela ma nieograniczone możliwości akustyczne i techniczne.

Pole do popisu dla młodych muzyków

Co dwa lata odbywa się w Warszawie Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Obowiązuje w nim granica wieku uczestników do 28 lat. Młodzi muzycy grający na wiolonczelach od najmłodszych lat mają okazję do zaprezentowania swojego kunsztu wykonawczego. W wielu edycjach konkursu polscy instrumentaliści zajmowali eksponowane miejsca.

Nie wszyscy absolwenci konserwatorium muzycznego znajdują zatrudnienie w dużych orkiestrach symfonicznych. Wielu z nich gra w zespołach kameralnych na mniejszych salach koncertowych. Wiolonczela bywa też w składzie instrumentalnym kapel rockowych oraz improwizujących zespołów jazzowych. Światową sławę zdobył chorwacki duet młodych wiolonczelistów grający covery popularnych utworów muzyki rozrywkowej.

Wiolonczele akustyczne w różnych rozmiarach

Naukę gry na wiolonczeli można zacząć już we wczesnym wieku. Dla początkujących uczniów szkół muzycznych dostępne są w sklepach modele mniejsze od pełnowymiarowych. Te w rozmiarach 1/4, 2/4 i 3/4 są wykonane według wysokich standardów obowiązujących w instrumentach smyczkowych dla profesjonalistów. Warto wybrać do nauki gry wiolonczelę, która w XXI wieku przeżywa swój prawdziwy renesans.

wyposażenie salonu fryzjerskiego

Redakcja orbitek.pl

Jesteśmy grupą specjalistów z różnych dziedzin. Dzielimy się doświadczeniem, poradami, wiedzą i ciekawostkami dotyczącymi wielu różnorodnych tematów. Najbardziej interesuje nas lifestyle, moda, zdrowie i uroda, toteż artykuły na naszym blogu są związane przede wszystkim z tymi dziedzinami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zestawy obiadowe w świątecznym wydaniu
wyposażenie salonu fryzjerskiego
Analiza ryzyka w transporcie leków

Jesteś zainteresowany reklamą?