Podczas wykonywania prac wewnątrz pomieszczeń lub na świeżym powietrzu na zdrowie pracowników czyha wiele niebezpieczeństw oraz niedogodności. Wpływają one na komfort psychiczny jak i fizyczny. W skrajnych sytuacjach może dojść również do uszczerbku na zdrowiu w wyniku niefortunnego wypadku. Dla tego bardzo ważną kwestią jest wyposażenie się w odpowiednią odzież oraz obuwie ochronne. Dotyczy to nie tylko podwykonawców ale również i pozostałe osoby przebywające na obszarze objętym robotami.
Na co zwrócić uwagę podczas wybierania obuwia ochronnego
Istotnym aspektem jest to w jakim obszarze mają przebiegać prace. O ile mają one odbywać się wewnątrz pomieszczenia buty przystosowane do prac na dachu nie będą aż tak konieczne. Będą to z pewnością buty lekkie i przewiewne. Jednak czy takie same buty sprawdzą się na zewnątrz? Warto wyposażyć się w więcej niż jedną uniwersalną parę obuwia ochronnego. Podczas zakupu przede wszystkim należy zwrócić uwagę na komfort. Przecież w takim obuwiu spędza się często bez ściągania osiem i więcej godzin. Należy zwrócić uwagę na sznurowanie. Jeśli jest ono mocne, wykonane z odpowiedniego, nie śliskiego materiału to można mieć pewność, że raz zawiązane wytrzymają tak do końca dnia pracy. W przeciwnym wypadku łatwo o niefortunne zdarzenie. To szczególnie istotne podczas prac na wysokości. Kolejnym aspektem jest blacha w czubie buta. Chroni ona palce przed zranieniem czy upadkiem ciężkich narzędzi oraz przed przypadkowym zahaczeniem czy kopnięciem twardego przedmiotu. Często takie buty posiadają nosek, który różni się od reszty obuwia. Zgrubienie na przedzie obuwia daje bezpieczeństwo jednak należy sprawdzić czy wewnątrz obuwie robocze musi być również odporne na oleje oraz rozpuszczalniki organiczne, stosowane na pracach budów. Kontakt takiego rozpuszczalnika bezpośrednio ze skórą może mieć nie przyjemne konsekwencje.
Dlaczego podeszwa jest taka ważna?
Obuwie ochronne jak sama nazwa wskazuje ma chronić użytkownika. Dla tego należy najpierw zwrócić uwagę na to przed czym maję one stanowić ochronę. W przypadku prac na wysokości należy zadbać by posiadały one podeszwę antypoślizgową zarówno na powierzchniach metalowych jak i ceramicznych. Jest to istotne podczas pracy przy budowie dachów czy podczas prac wykończeniowych. Nie mniej istotna jest tu termoizolacja chroniąca stopy przed zimnem. Podeszwa taka powinna być wzmocniona minimalizując dodatkowo ryzyko przebicia od podłoża. Podeszwa powinna być również dość elastyczna i wytrzymywać napięcia podczas kucania. Takie rozwiązanie sprawdzi się z pewnością przy kładzeniu dachówek, płytek czy paneli.