Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Metody usuwania zębów – czym się różnią?

25 stycznia 2023 Metody usuwania zębów


Gdy niezbędne jest usunięcie zęba, nazywane również jego ekstrakcją, stosowane są różne rodzaje technik ekstrakcji. W jaki sposób usuwa się zęby? Kiedy konieczne jest wykorzystanie określonych rodzajów tych technik dla uzyskania najlepszych efektów dla pacjenta?

Prosta ekstrakcja zęba

Jest to najczęstsza metoda stosowana w przypadku zębów widocznych w jamie ustnej, czyli inaczej tych łatwo dostępnych. Taka ekstrakcja jest wykonywana bardzo często, między innymi przy uszkodzeniu zęba, w celach ortodontycznych.

Do przeprowadzenia takiego zabiegu wykorzystuje się wtedy proste narzędzie dentystyczne zwane elewatorem albo raspatorem, które służy do obluzowania zęba, a następnie za pomocą kleszczyków delikatnie usuwa się go z zębodołu.

Tego rodzaju ekstrakcja jest połączona ze znieczuleniem miejscowym, dlatego też nie powoduje ona pojawienia się dolegliwości bólowych. Poza standardowym znieczuleniem można również wykorzystać znieczulenie komputerowe, sedację wziewną, a także znieczulenie ogólne, czyli narkozę.

Taka procedura jest obecnie prowadzona w każdym gabinecie i klinice, na przykład wykonuje ją zietekclinic.com. Gdy zatem nie ma przeciwwskazań do wykonania tego rodzaju ekstrakcji, jest ona prowadzona najczęściej.

Chirurgiczne usuwanie zębów

Ekstrakcja chirurgiczna to metoda stosowana w przypadku zębów zatrzymanych, czyli takich, które nie wyrznęły się z dziąsła, albo też innych trudnych do usunięcia zębów. Chirurgiczne nacięcie wykonuje się w dziąśle, a do usunięcia zęba z otaczającej go kości używa się specjalistycznych narzędzi.

Taka metoda wykorzystywana jest również wtedy, gdy ząb ma wiele korzeni i trudno go usunąć w jednym kawałku. Dentysta usunie widoczną część zęba, a następnie kolejne korzenie. Zabiegiem chirurgicznym jest także resekcja korzenia. Tę metodę stosuje się, gdy ząb ma wiele korzeni i jest trudny do usunięcia, a także w przypadku naruszenia otaczającej kości. 

Takie zabiegi są bardziej wymagające, a także mają dłuższy okres rekonwalescencji dla pacjenta, ponieważ wymagają one również zdjęcia szwów. Są one jednak niekiedy niezbędne, by wykorzystanie standardowej metody usuwania zębów nie jest możliwe.

W trakcie tych zabiegów także wykorzystuje się odpowiednie rodzaje znieczulenia miejscowego, które powodują, że zabieg nie będzie powodował dolegliwości bólowych.

Piezochirurgia w ekstrakcji zębów

Piezochirurgia to rodzaj chirurgii stomatologicznej, która wykorzystuje wibracje ultradźwiękowe do usuwania zębów. Technika ta stosuje wyspecjalizowane piezoelektryczne urządzenie generujące wibracje o wysokiej częstotliwości i niskiej amplitudzie, które umożliwiają precyzyjne cięcie tkanek, w tym kości. Ta metoda jest szczególnie przydatna w przypadku ekstrakcji zębów, ponieważ pozwala na minimalne uszkodzenie otaczających tkanek miękkich, naczyń krwionośnych i nerwów.

Podczas ekstrakcji zęba za pomocą piezochirurgii dentysta najpierw znieczula obszar wokół zęba. Następnie za pomocą urządzenia piezoelektrycznego usuwa się ząb. Urządzenia można również użyć do usunięcia pozostałych korzeni zębów i zmiany kształtu kości, aby w razie potrzeby przygotować go do umieszczenia implantu.

Należy pamiętać o tym, że piezochirurgia nie jest odpowiednia dla wszystkich rodzajów ekstrakcji zębów, szczególnie w przypadkach, gdy ząb jest poważnie uszkodzony lub spowodował już znaczne zniszczenie otaczającej kości.

Taka metoda ekstrakcji zębów jest używana w wybranych rodzajach gabinetów, między innymi zietekclinic.com, która dysponuje nowoczesnym zapleczem przeznaczonym do tego typu procedur.

wyposażenie salonu fryzjerskiego

Redakcja orbitek.pl

Jesteśmy grupą specjalistów z różnych dziedzin. Dzielimy się doświadczeniem, poradami, wiedzą i ciekawostkami dotyczącymi wielu różnorodnych tematów. Najbardziej interesuje nas lifestyle, moda, zdrowie i uroda, toteż artykuły na naszym blogu są związane przede wszystkim z tymi dziedzinami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

głowica usg
aparaty usg
Diagnostyka i leczenie kamicy nerkowej

Jesteś zainteresowany reklamą?