Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Najlepszy orbitrek – jak wybrać?

3 listopada 2020

Wiele osób coraz częściej decyduje się na zakup przyrządów do ćwiczeń, takich jak bieżnia, rowerek czy orbitrek do własnego domu. Wypad na siłownię wymaga wygospodarowania pewnej ilości wolnego czasu, co w dzisiejszych czasach może być kłopotliwe. Poza tym ćwiczenie w domowym zaciszu jest o wiele bardziej komfortowe. Nikt nie przygląda się na to, czy mamy oponkę, którą trzeba zrzucić lub jaki mamy na sobie strój. Dodatkowym plusem jest fakt, że możemy ćwiczyć w dowolnej chwili. Przed zakupem sprzętu należy zrobić jednak małe rozeznanie, by wybrać najbardziej odpowiedni model.

Orbitrek – z czego można wybierać?

Orbitreki można podzielić na różne grupy ze względu na 3 cechy:

  • umiejscowienie napędu,
  • mechanizm hamowania,
  • klasę i zastosowanie.

Jeżeli chodzi o kwestię ulokowania napędu, może się on znajdować w przedniej, centralnej lub tylnej części urządzenia. Orbitreki z przednim napędem to takie, w których koło zamachowe znajduje się przed ćwiczącym. Do zalet takiej konstrukcji można zaliczyć węższy rozstaw platform, który zapewnia bardziej naturalny ruch i większy komfort treningu. Dodatkowym plusem jest możliwość zwiększenia zakresu ruchu w pionie.

W przypadku centralnego umiejscowienia napędu mamy do czynienia z dwiema osiami napędowymi ulokowanymi po bokach urządzenia. Dzięki temu orbitrek ma dużo mniejsze rozmiary. Nie jest to jednak jedyna zaleta sprzętu. Centralny napęd wymusza na ćwiczącym wyprostowaną postawę i wypośrodkuje ciężar ciała, dzięki czemu trening będzie bardziej efektywny. Niestety sprzęt tego typu trudno jest dostać na polskim rynku.

Umieszczenie napędu za użytkownikiem zapewnia cichą pracę urządzenia oraz wpływa na zmniejszenie rozmiarów sprzętu. Jest to najbardziej optymalny wybór do użytku domowego dla wszystkich, którzy zaczynają przygodę z ćwiczeniami.

W orbitrekach można wyróżnić 3 rodzaje mechanizmu hamowania: elektromagnetyczny, magnetyczny oraz mechaniczny. Pierwszy jest najbardziej zautomatyzowany – koło zamachowe jest zatrzymywane przez przyciąganie elektromagnesów, które je przyciągają z określoną siłą. Za hamowanie w modelu magnetycznym odpowiadają magnesy na specjalnym uchwycie. Po odpowiednim zaprogramowaniu przy użyciu pokrętła lub silnika, magnesy przyciągają koło. Modele mechaniczne wyszły już prawie z użytku. W ich przypadku za hamowanie odpowiedzialny był hamulec, który można ustawić jedynie manualnie.

Ze względu na klasę, orbitreki można podzielić na profesjonalne, półprofesjonalne oraz  amatorskie. Te pierwsze są najczęściej kupowane do siłowni. Są one drogie, ale mają przy tym bardzo dobre parametry. Sprzęt amatorski jest bardzo słaby jakościowo, a ćwiczenie na nim nie jest zbyt efektywne. Właśnie dlatego do użytku domowego najlepiej sprawdzi się urządzenie półprofesjonalne.

Orbitrek – jaki wybrać do domu?

Przed dokonaniem wyboru należy przeanalizować wszystkie powyższe kwestie. Wiele zależy od tego, jak często będziemy korzystać ze sprzętu i na jakim stopniu zaawansowania się znajdujemy. Na początek nie ma co porywać się na najdroższy, dostępny w sklepie orbitrek. Warto raczej zdecydować się na model wypośrodkowany cenowo, który będzie miał w miarę dobre parametry.

wyposażenie salonu fryzjerskiego

Redakcja orbitek.pl

Jesteśmy grupą specjalistów z różnych dziedzin. Dzielimy się doświadczeniem, poradami, wiedzą i ciekawostkami dotyczącymi wielu różnorodnych tematów. Najbardziej interesuje nas lifestyle, moda, zdrowie i uroda, toteż artykuły na naszym blogu są związane przede wszystkim z tymi dziedzinami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zestawy obiadowe w świątecznym wydaniu
wyposażenie salonu fryzjerskiego
Analiza ryzyka w transporcie leków

Jesteś zainteresowany reklamą?