Nieświeży oddech, nazywany też halitozą, to wstydliwy problem z którym zmaga się wiele osób. Za jego pojawianie się odpowiedzialne są bakterie, które naturalnie występują w obrębie jamy ustnej, jednak kiedy namnaża się ich za dużo, mogą powodować brzydki zapach z ust.Choć dolegliwość ta często wiązana jest z brakiem odpowiedniej higieny, może też mieć inne przyczyny.
Nieświeży oddech sam w sobie nie jest chorobą, ale może być jej objawem. Do najczęstszych schorzeń powodujących nieświeży oddech należy próchnica zębów oraz infekcje grzybicze jamy ustnej. Objaw ten może być jednak związany też z poważniejszymi dolegliwościami, jak cukrzyca czy nawet nowotwór przewodu pokarmowego.
Jak poprawić nieświeży oddech?
Miętowe cukierki, gumy do żucia czy odświeżacze do ust, choć pomocne, nie rozwiązują problemu na dłuższą metę. Absolutną podstawą natomiast jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej. Trzeba pamiętać o regularnym szczotkowaniu zębów, a także czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej. Należy unikać płynów do płukania ust, które zawierają alkohol. Zamiast pomagać, wysuszają śluzówkę jamy ustnej, o może pogłębić problem.
Czyścić należy też język, na którym gromadzi się biały nalot, który może przyczyniać się do nieprzyjemnego oddechu. Jeśli problem nie ustępuje, dobrze jest skonsultować go z lekarzem stomatologiem lub gastrologiem, aby ustalić czy przyczyną nie jest wymagająca leczenia choroba.
Skąd się bierze nieświeży oddech?
Przyczyną nieświeżego oddechu często bywają protezy zębowe, szczególnie jeśli są wykonane z akrylu. Ważne jest codzienne dokładne czyszczenie protezy za pomocą specjalnych past czy proszków, a także ich regularna dezynfekcja. Pomocne mogą być tabletki z aktywnym tlenem.
Pomocna w walce z nieświeżym oddechem może być również odpowiednia dieta. Najlepiej unikać alkoholu i papierosów, które na pewno nie poprawiają sytuacji. Również pikantne, słone potrawy oraz sery pleśniowe mogą przyczyniać się do powstawania nieświeżego oddechu. Posiłki należy spożywać regularnie, ponieważ długie przerwy w jedzeniu powodują zmniejszone wydzielanie śliny, a co za tym idzie większe namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach z ust.
Niektóre zioła i przyprawy mogą pomóc zlikwidować nieprzyjemny zapach z ust. Tak działają np. mięta, bazylia, pietruszka, goździki czy cynamon. Również picie naparu z pokrzywy może mieć dobre działanie. Dobre efekty daje też olejek z drzewa herbacianego, który często dodawany jest do past do zębów, lub płynów.