Zdrowie jest bezcenne. Doskonale możemy przekonać się o tym, kiedy choroba pokrzyżuje nam plany urlopowe. Z tego powodu warto zapobiegać chorobom. Profilaktyka jest na pewno o wiele tańsza niż leczenie. Szczególnie jeżeli chodzi o wizytę u dentysty. Niestety mało rodziców jest świadomych konieczności wczesnej wizyty z dzieckiem u specjalisty od jamy ustnej.
Kiedy zabrać dziecko pierwszy raz do dentysty?
Teoretycznie pierwsza wizyta powinna się odbyć w chwili w wyrznięcia pierwszego zęba mlecznego. Następuje to w szóstym miesiącu życia. Oczywiście współpraca z niemowlakiem jest utrudniona i niewiele osób jest w stanie przeprowadzić badanie jamy ustnej u tak małego dziecka. Na całe szczęście tym wieku zazwyczaj nie ma próchnicy i wystarczy zwykła wizyta adaptacyjna. Dziecko znajdzie się w nowym środowisku, ale znajdując się blisko rodzica na pewno będzie czuło się dobrze. Regularnie powtarzane wizyty z redukują strach przed dentystą oraz pozwolą na sprawdzanie stanu jamy ustnej. Profilaktyka fluorkowa oraz instruktaż higieny jamy ustnej mogą zapobiec powstawaniu licznych zmian próchnicowych na zębach mlecznych oraz przyszłości na zębach stałych. Podczas pierwszych wizyt najwięcej informacji mogą uzyskać rodzice.
Higiena jamy ustnej dzieci
U małych dzieci, które nie mają jeszcze żadnych zębów, należy przemywać dziąsła zwilżonym gazikiem owiniętym dookoła palca wskazującego. Kiedy pojawi się pierwszy ząb mleczny należy go myć specjalną szczoteczką. Wraz z upływem czasu w jamie ustnej będzie pojawiać się coraz więcej zębów mlecznych i odtąd obowiązuje normalna higiena jamy ustnej. Oczywiście nadrzędną rolą muszą wykazać się rodzice. To oni myją dzieciom ząbki, a także pokazują jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej. W młodym wieku dziecko jest bardzo dobrym obserwatorem, dlatego warto zadbać również o swoje nawyki higieniczne. Pierwsza wizyta u dentysty jest bardzo istotna, dlatego nie warto odkładać jej w czasie. Im wcześniej wprowadzimy prawidłowe nawyki dietetyczne oraz higieniczne tym lepiej dla naszego dziecka.
W tym miejscu warto poruszyć również temat pewnego mitu jakimi jest to, że nie warto leczyć zębów mlecznych. Jest to nieprawidłowe postępowanie, ponieważ zęby mleczne również mają korzenie i bolą kiedy się zepsują. U zaniedbanych dzieci bardzo często pojawiają się w jamie ustnej ropnie, które świadczą o martwicy miazgi zęba. Czasami ropień może spowodować obrzęk twarzy oraz powikłania, które prowadzą do pobytu w szpitalu. Tak naprawdę można temu zapobiec, jeżeli tylko dziecko będzie odwiedzać dentystę i dbać o mycie zębów.