Coraz więcej osób zaczyna dbać o swój wygląd. Medycyna estetyczna staje się z roku na rok coraz bardziej popularna zarówno ze względu na wzrost liczby placówek oferujących takie usługi jak i na spadek cen. Do często wykonywanych zabiegów należy zaliczyć wybielanie zębów. Ma ona na celu usunięcie przebarwień jak i rozjaśnienie zębów.
Jak powstają przebarwienia?
Jeśli na powierzchni szkliwa gromadzą się różnego typu barwniki i zabrudzenia jak np. osad dochodzi do widocznych przebarwień. Ich przyczyną mogą być różnego typu choroby np. genetyczne, ale również choroby hormonalne lub krwi. Inną przyczyną jest długotrwałe przyjmowanie niektórych leków. Do najczęstszych przyczyn przebarwień należy jednak nieodpowiednia dieta i styl życia. Duża ilość spożywanej kawy, herbaty, soków, wina czy coli powoduje zmiany w kolorze zębów. Bardzo niekorzystne jest również palenie tytoniu. Ma ono zły wpływ nie tylko na płuca ale również na zęby. Zęby ulegają również przebarwieniom po leczeniu kanałowym. Nie dzieje się tak zawsze jednak może się zdarzyć. Naturalne jest również, że barwa zębów będzie zmieniać się wraz z wiekiem.
Techniki wybielania zębów
Istnieje wiele technik wybielania i rozjaśniania zębów. Od past które każdy może kupić w drogeriach, poprzez paski naklejane na zęby po profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym. Jeśli chcemy aby efekt był widoczny szybko i utrzymał się jak najdłużej warto wybrać ostatnią metodę.
Przed zabiegiem warto jednak pamiętać że nie powinny go wykonywać osoby przed 16 rokiem życia, kobiety w ciąży, osoby które nałogowo palą papierosy, oraz osoby z różnego typu chorobami zębów. Te ostatnie powinny skonsultować się ze stomatologiem przed wykonaniem zabiegu.
Przy procesie wybielania stosuje się najczęściej nadtlenek wodoru. Zazwyczaj wybielanie wykonane tą metodą jest skuteczne i efekt jest od razu widoczny. Zabieg trwa krótko i cały proces wybielania można zakończyć na jednej wizycie w gabinecie. Istnieje również niskie ryzyko uszkodzenia dziąseł które mogłoby prowadzić do późniejszych bolesnych stanów zapalnych w jamie ustnej. Lekarz oczyszcza zęby z osadu zgromadzonego na zębach. Następnie zabezpieczane są dziąsła, a na zęby nakładany jest specjalny preparat. Jest on utrzymywany na zębach przez około 15-20 minut.
Niektóre środki dodatkowo naświetla się lampami. Po tym czasie stomatolog zdejmuje żel i sprawdza czy efekt jest zadowalający. Jeśli nie zabieg można powtórzyć do 3-4 razy. Często jednak po zabiegu w ciągu 24 godzin zęby nadal ulegają rozjaśnieniu. Po zabiegu przez trzy dni należy unikać spożywania produktów które posiadają silne barwniki.